Jak wyregulować bramę garażową?
Odpowiednia regulacja bramy garażowej i odpowiednie jej uszczelnienie to proste czynności, które większość użytkowników jest w stanie przeprowadzić na własną rękę. Są sytuacje, kiedy powinieneś zwrócić się do specjalisty i potrzebna jest fachowa naprawa, ale często okazuje się, że samodzielnie poradzisz sobie z usterką. W dalszej części artykułu – regulacja bramy garażowej krok po kroku.
Regulacja oprogramowania
Jeśli Twoja brama nie domyka się, odbija i ponownie podnosi na jakąś wysokość, zacznij od sprawdzenia oprogramowania. Może się zdarzyć, że coś, przez przypadek zostanie przestawione i problem okazuje się bardziej błahy niż Ci się wydaje. W takim wypadku powinieneś zaprogramować mechanizm napędu bramy na nowo.
W wielu sytuacjach to właśnie oprogramowanie odpowiedzialne jest za to, że brama garażowa uchylna nie domyka się a naprawienie tej usterki jest naprawdę proste. Do każdej bramy garażowej dołączona jest instrukcja obsługi, która w sposób klarowny objaśnia, w jaki sposób zaprogramować napęd i dzięki temu łatwo naprawić bramę garażową uchylną. Bez względu na model bramy przed rozpoczęciem wprowadzenia odpowiednich zmian, koniecznym jest ustawienie bramy w prawidłowej pozycji wyjściowej.
Sprawdzenie naciągu sprężyn
Choć brzmi to może dość skomplikowanie - naciąganie sprężyny jest czynnością, którą możesz wykonać samodzielnie. Regulacja bramy segmentowej to drobna naprawa, która jednakże wymaga sporej precyzji i uwagi. W celu właściwego skalibrowania sprężyny przede wszystkim musisz poprawnie odczytać dane, które znajdują się na tabliczce znamionowej, zamontowanej obok bramy. Znajdziesz tam informację, jaka jest prawidłowa ilość skrętów dla Twojej bramy i w zależności od wartości przy samej sprężynie, naciągniesz ją lub poluzujesz.
Nie potrzebujesz do tego specjalistycznych narzędzi – wystarczy stosowny klucz do przytrzymania śruby oraz pręt do naciągania sprężyny. Wykonanie tej drobnej operacji nie należy do szczególnie trudnych, ale pamiętaj, żeby zachować szczególną uwagę podczas jej wykonywania.
Sprawdzenie pionów
Zwykła poziomica może pomóc Ci w zdiagnozowaniu problemu. Brama garażowa może nieprawidłowo funkcjonować z powodu niewłaściwego przymocowanego profilu do ściany. Możesz sprawdzić czy zawieszone są one na równej wysokości i czy nie ma jakichś przeszkód, które utrudniałyby pracę bramy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że samodzielnie dokonasz regulacji bramy segmentowej poprzez odpowiednie poluzowanie lub dokręcenie niepozornej śrubki.
Szczególnym zainteresowaniem obdarz łączniki prowadnic – niedokładnie skręcone, bądź za bardzo poluzowane powodują, że rolka nie może należycie pracować.
Montaż uszczelek
W twojej bramie garażowej mogło dojść do przetarcia, skorodowania, czy innego zniszczenia uszczelek. Nie wykazują one wtedy odpowiednich dla siebie właściwości. Montaż uszczelek nie jest trudny, sam materiał nie jest drogi, a korzyści z tej drobnej naprawy mogą być bardzo korzystne. Umieszczone do boków bramy garażowej lub do jej górnej i dolnej krawędzi w szybki sposób mogą być wymienione i nie potrzebujesz do tego fachowej wiedzy. Pamiętaj o jednej ważnej wskazówce – przed rozpoczęciem montażu uszczelki musisz dokładnie wyczyścić i osuszyć całą powierzchnię bramy. Dzięki temu nowy produkt wystarczy na dłuższy okres.